X

UIC/Clinics

2019

 

State UIC         Tim Watts 402-432-0396    twatts@allophone.com    

Jamy Lawson
District 1
JALawson@scottsbluffcounty.org
308-672-0132
320 N Street #1
Gering, NE 68341
March 17  - Gering Fields fast pitch 10 am - 12 pm and 2 pm to 4 pm

March 31 - Lacy Park, Scottsbluff Slow pitch 2 pm to 4 pm 

April 28 - Scottsbluff Runza - Umpire Test Review - 2:00 to 4 pm

 

Sioux, Dawes, Sheridan, Scottsbluff, Banner, Kimball, Morrill, Cheyenne, Duel, Garden, Box Butte                           

Keith Koski
District 2/6

keith.koski@yahoo.com
402-936-1562
615 McCabe St.
Pender, NE 68047
March 10 - Pender High School Multi Media Room (enter door #16 on east side of Gym)      1:00 pm
 

March 11 - O'Neill High School, 7 pm

 

March 24 King Lanes Norfolk 1 pm

Cherry, Grant, Thomas, Blaine, Loup, Garfield, Wheeler, Brown, Keya Paha, Rock, Boyd, Holt, Cedar, Dixon, Dakota, antelope, Pierce, Wayne, Thurston, Madison, Stanton

Paul Simonton
District 3

pesimonton@winnelson.com ‚Äč308-530-0190
450 N. Cemetary Rd.
Tryon, NE 69167

 

Arthur, McPherson, Logan, Custer, Keith, Perkins, chase, Dundy, Lincoln, Hitchcock, Red Willow, Dawson, Frontier

Eddie Walters
District 4

ewalters78@charter.net

April 9 - Kearney Public Library, South Platte Room, 2020 1st ave 6:30 - 8:00 pm
 
April 11 - Lexington Public Library,  Benthack Room, 907 N Washington St.  

April 13 - Patriot Park Kearney, Fast Pitch Games Bring Gear to Umpire Clinic, 11:30 am

April 22 - Kearney Public Library, Niobrara Room, 2020 1st Ave, 6:30 pm to 8:00 pm

April 23 - Kearney Harom Park, 44th St & Ave N (Slow Pitch Only Field Clinic) 6 pm to 8 pm

May 2 Kearney Public Library, South Platte Room, 2020 1st Ave, 6:30 pm to 8 pm

Dawson, Buffalo, Phelps, Kearney, Furnas, Harlan, Franklin

Dick Ross
District 5

dross@gicc.org

April 3 - GICC 7 pm

April 10 - Hastings Parks and Rec 2015 West 3rd,  7 pm

April 24 CCC Campus Columbus PE Center, 7 pm

 

Hall, Howard, Sherman, Merrick, Nance, Platte, Polk, Hamilton, Greeley

Carlos Sandoval
District 7



 
csandoval@neb.rr.com March 3 - Fairbury city fields
2:00

March 10 - Milford city fields (Sports Express indoor facility if inclement weather)
2:00

March 17 - Malcolm city fields
2:00

March 24 - York city fields
2:00
 
Adams, Clay, Hamilton, York, Seward, Saline, Jefferson, Thayer, Nuckolls, Webster, Fillmore

Mark Groth
District 8

44southash@gmail.com

March 31  - Hopkins Ctr Room 125 Midland College 6 pm

April 3 - Senior Center Wahoo, 7 pm

Field Clinic:
April 14 - Timmerman Ballfields West Point
6:00 pm
 

Cuming, Burt, Colfax, Dodge, Washington, Butler, Saunders     

Bob Tlustos
District 9

btlust@windstream.net    

April 7 - Plattsmouth Middle School 1724 8th Ave, 1 pm to 3 pm

April 14 - Auburn Softball Complex Field clinic 1 pm to 3 pm

April 28 - Louisville Ash Grove Softball Complex 1 pm to 3 pm

April 28 Syracuse Softball Complex, 5 pm to 7 pm

 

Gage, Johnson, Otoe, Pawnee, Nemaha, Richardson, Cass,  

Brian Bruggeman
District 9a

medman6032@aol.com 

 

 

 

 

 

Lancaster    

Paul Teaford
District 10

pteaford@yahoo.com

March 9   Sinnott's Sand Bar, 204 E Lincoln St, Papillion 

9:30 am - 12 pm

 

  March 10
Sinnott's Sand Bar
204 E. Lincoln St., Papillion
9:30 am - 12:00 pm

Sarpy, Douglas